Az első emotikonról (vagy szmájliról, eredeti, angol írása szerint: smile-ról) több legenda terjeng. A legismertebb verzió szerint először a New York Herald Tribune 1953. március 10-i számában használták a jelet a Lili című film hirdetésében:
Today
You'll laugh :)
You'll cry :(
You'll love <3
A második legenda szerint az emotikon eredetijét Harvey Ball találta ki 1963-ban, amikor egy biztosítótársaság számára készített reklámot.
Bár a horizontális megjelenítés stimmel, a valóságban azonban a jeleket nem írásjelekből rajzolták meg.
Az első horizontális, írásjelekből megrajzolt mosolygó fejet 1982-ben alkotta meg Scott. E. Fahlman, a Carnegie Mellon Egyetem oktatója kettőspont, kötőjel és zárójel azaz a 🙂 segítségével az iskola honlapjának üzenőfalán. Bár Fahlman eredetileg a komolytalan dolgok megkülönböztetésére használta, előbb az informatikát rendszeres használók, majd pedig az egész világon elterjedt, hogy az internetes kommunikáció során – az élő beszéddel szemben – a hiányzó érzelmi többletet pótolja.
A smiley azonban nem mindenütt ugyanolyan a világon, így például Japánban sokkal visszafogottabbak a nonverbális jelzések, ezért az emotikonok is máshogyan alakulnak. Az európai és amerikai szokásokkal ellentétben a japánok elsősorban ugyanis a szemre koncentrálnak, így emotikonjaikat, amiket ők emodzsinak vagy képbetűnek hívnak máshogy alakítottak ki. Újdonságértékűk, egyediségük miatt egyre gyakrabban tűnnek fel európai chat-kommunikációban is.
Neked milyen kedved van ma, milyen jellel jellemeznéd?
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: