20 évvel ezelőtt a Carnegie Mellon Egyetem kutatói azt vizsgálták, hogy hogyan befolyásol minket az internet. Akkoriban még nagyon újnak számított a dolog. Habár az internet is elsősorban a kommunikációra használható, mégis az volt a tapasztalat, hogy a családi kommunikáció csökkent és nőtt a magányérzet.
20 év alatt a technológia rengeteget fejlődött és ma már el sem tudjuk képzelni az életünket internet nélkül. Az egyik legtöbbet használt internetes felület pedig nem más, mint a Facebook. (Bár valószínűleg ezzel senkinek nem mondtunk újat.)
De vajon a Facebook valóban depresszióssá tesz bennünket? Vagy ellustít minket? Esetleg segít kihozni magunkból a legjobbat? Számos pszichológiai vizsgálat keresett választ ezekre a kérdésekre.
A Facebook és a depresszió
Valóban úgy érezzük, hogy az életünk nem olyan jó, mint mondjuk ismerőseinkké? Tényleg elszomorodunk kissé, mikor a hírcsatornánkat olvassuk?
Tény, hogy 2012-ben az amerikaiak között 16 millióan szenvedtek súlyos depresszióban, ami a lakosság 7%-át teszi ki.
Bizonyos nézetek szerint ez az úgynevezett szociális verseny elmélet, ami önkéntelenül depressziós vált ki belőlünk, ha azt látjuk, hogy mások jobban teljesítenek, jobban élnek, mint mi.
A Facebook és a szerelem
Mindannyian hallottuk már a történeteket arról, hogy a Facebook könnyebben összehozhatja a régi középiskolai szerelmeseket. Talán túl könnyen is. Igen, ebben valóban pozitívumként jelenik meg, viszont a közösségi oldal miatt a fiatalok jóval lazább kapcsolatokat építenek, és kevésbé veszik komolyan kapcsolataikat.
A Facebook és a gondolkodás
Timothy Wilson, Ph.D., pszichológus, a Virginia Egyetemen végzett egy kutatást, ahol arra kérte az embereket, hogy üljenek egy helyben és gondolkodjanak 6-15 percig egyedül a laborban. Alanyainak arra is volt lehetősége, hogy kapjanak egy enyhe áramütést inkább. Tehát a választásuk: gondolkodás vagy egy negatív inger.
A kijelölt 15 percben, a férfiak 67 százaléka és a nők 25 százaléka úgy döntött, hogy sokkolják magukat legalább egyszer a gondolkodás helyett.
Hogyan kapcsolódik mindez a közösségi média használatához? Ha van pár szabad percünk, azt sok különböző módon lehet eltölteni… Rengetegen viszont arra használják, hogy csekkolják a saját fiókjukat bármilyen közösségi oldalon.
A Facebook és a valóság
Biztos, hogy ugyanaz a személyiségünk online, mint offline? Természetesen minden felhasználó igyekszik profilját minél népszerűbbnek tűntetni és csak olyan dolgokat feltölteni, ami másoknak is tetszhet. Ugyanakkor az önbizalmunk is növekedhet a sok pozitív visszajelzés miatt.
A lényeg, hogy mindenképpen tudnunk kell, hogy hol a határ a közösségi oldalak használatában. Tehát használjuk, de használjuk ésszel! 😉
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: